Strona głównaTechnologiaKarta akwizycji danych - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Karta akwizycji danych – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Karta akwizycji danych umożliwia kompleksowe zbieranie danych w celu przekazania ich do dalszej obróbki. Wykorzystywana jest w przemyśle, a także w innych miejscach, gdzie dokonywane są różnorodne pomiary. Czym jest proces akwizycji danych? Co to jest karta akwizycji danych? Jakie rodzaje kart akwizycji danych możemy wyróżnić? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem- z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie. 

Czym jest proces akwizycji danych?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat akwizycji danych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym jest ten proces. Otóż jest to zbieranie danych, które w dalszej kolejności są przetwarzane. Co godne podkreślenia- proces ten ma miejsce w wielu branżach, w sposób szczególny tych, które związane są z przemysłem. Cały ten proces nie mógłby się odbyć, gdyby nie karta akwizycji danych. Jest ona wbudowana w komputery przemysłowe i inne urządzenia, które odpowiedzialne są za zbieranie danych. Ten niewielkich rozmiarów element umożliwia prowadzenie analizy danych. Akwizycja danych składa się z kilku etapów, największą popularnością cieszą się te następujące: wyodrębnienie zjawiska lub własności fizycznej, rejestracja sygnałów z danego sensora, teletransmisja, próbkowanie, kwantowanie, obróbka sygnałów.

Co to jest karta akwizycji danych?

Karta akwizycji danych to podzespół, który umożliwia gromadzenie i analizowanie danych. Może ona opierać się na różnorodnych wariantach. Warto zdawać sobie w tym miejscu sprawę z tego, że dostosowanie rodzaju karty zależy przede wszystkim od potrzeb firmy, a także od wymogów technicznych. Jeśli chodzi o zastosowanie tego typu komponentów- jest bardzo szerokie. Sprawdzi się w wielu firmach, a w sposób szczególny w tych, gdzie konieczne jest regularne przeprowadzanie pomiarów.

Jakie rodzaje kart akwizycji danych możemy wyróżnić?

Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach- karta akwizycji danych to bardzo ważny element w przypadku zbierania i późniejszego analizowania danych. W zależności od tego, jakie firma ma potrzeby i wymagania techniczne, możliwe jest korzystanie z następujących rodzajów kart: karty wyjść analogowych, z przetwornikami, karty wejść analogowych i karty wyjść. Konieczne jest odpowiednie dopasowanie rodzaju karty do posiadanego urządzenia czy też efektów, których oczekujemy. Występują one w różnych formatach, co powinno przykuć uwagę osób, które są wstępnie zainteresowane zakupem.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne