W obecnych czasach bez wątpienia jest duże zapotrzebowanie na specjalistów wykonujących programowanie aplikacji mobilnych. Rynek aplikacji mobilnych rozrasta się w szybkim tempie, przez co rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli myślisz o wejściu w tę branżę, w tym artykule znajdziesz garść podstawowych informacji, które mogą się okazać inspirujące. Przedstawiamy jakie języki programowania oraz środowiska programistyczne są wykorzystywane podczas tworzenia aplikacji mobilnych.
W jakich językach programowania są wykonywane aplikacje mobilne?
Przede wszystkim, warto wybrać język programowania, w jakim będzie się tworzyć aplikacje. Do wyboru jest parę możliwości. Z reguły do programowania aplikacji mobilnych wybiera się język Java. Natomiast nowocześniejszą alternatywą dla Javy jest język oparty o open-source znany pod nazwą Kotlin. Jest to stosunkowo nowy język, który jest wyjątkowo doceniany na rynku pracy. Wiele popularnych firm rekrutuje do tworzenia aplikacji właśnie osoby sprawnie programujące w tym języku.
Jednak wybór jest oczywiście szerszy. Aplikacje na Androida lub iOS można pisać również w C#, który jest szerzej znany niż wspomniany wcześniej Kotlin. Zaletą sięgnięcia po tak znajomy wielu osobom język jest to, iż wiele ewentualnych problemów zostało już kiedyś rozwiązanych i nie jest trudno znaleźć ich rozwiązanie na specjalistycznych forach internetowych.
Środowisko do projektowania aplikacji mobilnej
Budowa aplikacji mobilnej wymaga wyboru odpowiedniego środowiska programistycznego, które będzie wspierać wybrany język programowania. Tu podobnie jak z językami, jest parę rozwiązań do wyboru. Do wyboru jest przykładowo Android Studio. Jego zaletą jest wsparcie emulatora Androida, dzięki czemu nie trzeba posiadać fizycznego sprzętu do testowania aplikacji, gdyż praktycznie wszystkie testy można wykonać na wirtualnej maszynie.
Aplikacje mobilne można tworzyć również w takich środowiskach jak Visual Studio, czy Eclipse, które obsługują Jave. Wybór środowiska programistycznego powinien być motywowany wygodą dla programisty. Istotne jest, by środowisko wspierało język, w którym chce się tworzyć aplikację, a także żeby było dostosowane do sprzętu, na jakim się pracuje.