Pochodzi ze Szwajcarii, gdzie pełnił rolę pasterza zaganiającego bydło. Jest spokojnym, niezwykle łagodnym olbrzymem o wielkim sercu dla swoich właścicieli. Idealnie nadaje się na pierwszego psa. Co jeszcze warto wiedzieć o berneńskim psie pasterskim?
Berneński pies pasterski poznaj jego charakter
Swoją popularność berneńczyk zyskał dzięki nieprzeciętnej osobowości. To pies o zrównoważonym charakterze, który pomimo swoich sporych rozmiarów ocieka czułością. Bardzo rzadko spotyka się osobniki agresywne. Berneński pies pasterski jest inteligentny, posłuszny i prosty w prowadzeniu. Jeśli decydujesz się na pierwszego psa, berneńczyk może być świetnym wyborem.
Ta rasa niezwykle mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Wszystkich. Nie wyróżnia jednej osoby, ale kocha każdego tak samo mocno. Zachowuje również delikatność w stosunku do dzieci. Może jednak zrobić im przez przypadek krzywdę, należy więc cały czas mieć na niego oko. Dzieje się tak przez jego rozmiary, a także przez to, że berneńczyki dość długo dorastają.
Tak jak z dziećmi, berneński pies pasterski dogaduje się również z innymi psami, kotami czy pozostałymi małymi zwierzętami. Musi być tylko odpowiednio wcześnie socjalizowany. W dodatku ten pies praktycznie nie jest agresywny i mało szczeka. Co nie oznacza, że nie zareaguje w sytuacji zagrożenia. Berneńczyk jest czujny i gdy tylko wyczuje zagrożenie z pewnością stanie w obronie właściciela.
Warto wiedzieć, że te psy źle znoszą samotność. Powinny stać się częścią rodziny, nie umieszczajmy ich w kojcach, gdyż to może powodować u nich agresję. Berneński pies pasterski potrzebuje również sporej dawki ruchu, ale gdy mu się ją zapewni dostosuje się nawet do życia w mieszkaniu. Nie lubi biegać.
Szkolenie jest proste, ale wymaga cierpliwości i łagodności ze strony właściciela. Traktowany z przemocą pies może stać się lękliwy w przyszłości.
Umaszczenie, waga i długość życia berneńczyka
Berneńczyk ma proste, trójkolorowe umaszczenie w kolorze czarno-brązowo-białym. W porównaniu z pozostałymi psami pasterskimi pochodzącymi ze Szwajcarii ma on długą sierść, która pięknie się prezentuje.
To duży pies, choć nie należy do olbrzymów. Może warzyć nawet 60 kg. Podobnie jak inne duże rasy żyje około 8-10 lat.
Decydując się na berneńskiego psa pasterskiego musimy pamiętać o chorobach, które najczęściej dotykają tę rasę. Są to m.in. dysplazja stawu biodrowego, skręt żołądka czy borelioza.
Berneński pies pasterski karmienie
Po pierwsze berneńczyki bardzo szybko rosną, potrzebują więc odpowiednio dobranej karmy w okresie szczenięcym. Gdy dorosną ważne jest, aby właściciel zadbał o miskę na podwyższeniu, aby pies nie musiał schylać się w trakcie jedzenia. Berneński pies pasterski powinien być również karmiony 2, a nawet 3 razy dziennie. Zapobiega to pojawieniu się skrętu żołądka.
Berneński pies pasterski pielęgnacja
Berneńczyki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Ich sierść jest prosta w utrzymaniu i wymaga jedynie czesania 2 razy w tygodniu, częściej w okresie linienia. Warto jednak wspomnieć, że na ich wielkich łapach do domu często wnoszone jest błoto czy piasek.
Szukasz szczeniaka?
Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnej wyszukiwarki hodowli psów rasowych https://www.look4dog.com