Strona głównaFinanseCzy warto kupować kasy fiskalne online?

Czy warto kupować kasy fiskalne online?

Każdy przedsiębiorca powinien przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, kiedy kasa fiskalna we Wrocławiu jest mu potrzebna. Musi posiadać wiedzę na temat tego, jakie urządzenie powinien zakupić. Warto też wiedzieć, czym są kasy fiskalne online, które wkrótce wyprą inne typy narzędzia służące do ewidencji sprzedaży detalicznej. Ponadto, trzeba dopasować model urządzenia do wielkości i rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Dla wielu osób spore znaczenie ma także to, ile kosztują kasy fiskalne we Wrocławiu.

Jak działają kasy fiskalne online Wrocław?

Kasa fiskalna online jest urządzeniem łączącym się na bieżąco z Centralnym Repozytorium Kas. Musi być więc przez cały czas podłączona do sieci teleinformatycznej lub internetu. Tylko wówczas przenosi informacje zgodnie z planem. Co więcej, plan taki może ulec zmianie bez zgody właściciela takiej kasy. Warto pamiętać, że homologacja kas fiskalnych z internetową kopią rachunków wygaśnie wraz z końcem roku 2022. Tym samym obywatele, którzy nie mają obowiązku posiadania kas online, teoretyczne mogą do tego czasu stosować standardowe kasy z internetową kopią rachunków. Jednak homologacja dla kas z papierowymi kopiami rachunku wygasła 31 sierpnia 2019 roku. Obecnie zakupić można tylko kasy online lub kasy fiskalne na Bielanach z internetową kopią rachunków.

Kasy fiskalne online – co z papierowymi paragonami?

Oczywiście mimo wprowadzania kas fiskalnych online, klient nadal otrzymuje paragon w formie papierowej. Przepisy przewidują jednak, że kasy takie mogą również generować paragony elektroniczne. Projekt Ustawy VAT obecnie nie przewiduje jednak obowiązku przesyłania klientowi takiego paragonu. Wszystko wskazuje na to, że w końcu się to zmieni i wzrośnie popularność tzw. e-paragonów. Takie rozwiązanie niewątpliwie ułatwiłoby życie konsumentom, którzy mogliby łatwo gromadzić tego rodzaju paragony, nie martwiąc się o ich wyblaknięcie czy zgubienie. Posiadając paragon elektroniczny, można łatwo dokonać reklamacji czy zwrotu.

Jaki cel ma wprowadzenie na rynek kas fiskalnych online?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, po co wprowadzono na rynek kasy fiskalne online, skoro tradycyjne urządzenia także spełniały swoje role. Okazuje się, że wprowadzenie kas online to głównie sposób na wykrywanie różnego rodzaju oszustw podatkowych. Powodowały one bowiem spore straty w finansach publicznych. Dzięki danym, które napływają do Centralnego Repozytorium Kas, można walczyć skutecznie z luką VAT. Obecnie sprawdza się wysokość podstawy opodatkowania, kwotę podatku i jego stawkę, rodzaj usługi czy czas wykonania transakcji. Poza tym wprowadzenie kas fiskalnych online ma zwiększyć docelowo ilość transakcji, które są wykonywane za pomocą innych form płatności niż gotówka. Taka zmiana jest dla przedsiębiorców bardzo wygodna. Sprawdzanie finansów w formie tradycyjnej jest bowiem uciążliwe i wiąże się ze sporym ryzykiem. Wszystkie braki w kasie bywają w końcu bardzo dotkliwe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne