Założenie firmy z pozoru wydaje się nieprzyjemną formalnością z jaką muszą się zmierzyć przyszli przedsiębiorcy. Proces ten jest stale upraszczany poprzez wprowadzanie kolejnych udogodnień. Co prawda wciąż nie da się założyć firmy w ciągu przysłowiowych 5 minut przez Internet. Jednak założenie działalności naprawdę nie jest wyjątkowo skomplikowane i rzeczywiście większość spraw można załatwić online. Poniżej pokrótce opisujemy, jak wygląda założenie działalności w Polsce.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
W przypadku jednoosobowej działalności wymagane jest złożenie formularza CEIDG-1.Można to zrobić w odpowiednim Urzędzie (np. Urzędzie Gimny) lub zdalnie (online). W przypadku wersji online konieczne jest poświadczenie tożsamości w postaci Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego. Wypełniając druk wystarczy podać podstawowe dane (nazwa firmy, liczba zatrudnionych osób, rodzaj działalności w formie kodu PKD, data rozpoczęcia działalności, miejsce wykonywania działalności/siedziba firmy). Szczególna uwagę trzeba zwrócić na prawidłowe wybranie formy opodatkowania. Może to być opodatkowanie na zasadach ogólnych (17 i 32%) lub w formie podatku liniowego (19%). Poza tym do wyboru jest jeszcze ryczałt i karta podatkowa. Wybór formy opodatkowania jest bardzo ważny gdyż co oczywiste wpływa na kondycje finansową firmy.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółkę z o.o. można założyć przy użyciu aktu notarialnego lub przez Internet za pomocą serwisu S24. Formularz można wysłać za pomocą profilu zaufanego lub ePUAP. Po prawidłowo wysłanym wniosku przedsiębiorca musi zadbać o wniesienie opłaty sądowej. Ponadto, trzeba pamiętać o zgłoszeniu NIP-8 w ciągu 21 dni od dnia w którym powstał stosunek prawny lub w ciągu 7 dni od dnia w którym powstał stosunek prawny w przypadku gdy planowane jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, w której firma będzie czynnym płatnikiem VAT, należy pamiętać o złożenie wniosku o rejestracje firmy jako płatnika VAT. Złożenie wniosku w sprawie VAT, powinno być wykonane co najmniej 7 dni przed dokonaniem pierwszej transakcji.
Podsumowanie
W przypadku spółki występują opłaty za wpis do Krajowego Rejestru Sadowego oraz wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wykonując tą czynność przez Internet zapłacimy łącznie 350zl. Ponadto, należy liczyć się z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego przez wspólników w kwocie minimum 5000zł. Inne koszty to podatek od czynności cywilnoprawnych, który stanowi 0,5% kapitału zakładowego. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej założenie firmy jest praktycznie całkowicie bezpłatne.
Podsumowując, zarówno spółke jak i jednoosobową działalność możemy założyć online. Działalność możemy rozpocząć już po kilku dniach od złożenia wniosku. Naszym zdaniem proces ten nie jest wyjątkowo problematyczny. Przede wszystkim dlatego, że istnieje wiele kompetentnych biur rachunkowych, które bez problemu doradzą i wspomogą początkującego przedsiębiorcę w zakładaniu działalności gospodarczej.