Strona głównaTechnologiaSposoby zabezpieczania danych przed cyberprzestępczością

Sposoby zabezpieczania danych przed cyberprzestępczością

Nowoczesna gospodarka opiera się na nowoczesnych technologiach i danych. Cyfrowa transformacja jest dla firm źródłem przewag konkurencyjnych. Pozwala na skuteczniejsze pozyskiwanie klientów i sprawniejsza ich obsługę. Dzięki rozwiązaniom technologicznym możliwe jest też opracowywanie bardziej doskonałych produktów. Niestety nowoczesne rozwiązania są jednocześnie źródłem nowych zagrożeń.

Coraz więcej firm ma problem z ochroną przed cyberprzestępczością. Tymczasem jest to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów zagrożenia dla prowadzonej działalności biznesowej. Jak radzić sobie z tym problemem? W jaki sposób zabezpieczać się przed cyberatakami?

Sposoby zabezpieczenia przed cyberprzestępcami

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że nie istnieje jeden sprawdzony sposób zabezpieczenia danych firmowych przed działalnością cyberprzestępców. Nie istnieje też sposób, który nie będzie wymagał okresowego sprawdzania skuteczności. Nie istnieją też zabezpieczenia, których nie można złamać. Cyberprzestępcy stosują bowiem wiele metod i narzędzi. I ciągle wymyślają nowe.

Menedżerowie odpowiedzialni za obszar bezpieczeństwa zasobów cyfrowych powinni ciągle poszukiwać nowych sposobów zabezpieczenia firm przed cyberprzestępczością. Ważne jest śledzenie trendów rynkowych, wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań, współpraca z firmami programistycznymi i budowanie odpowiednich kompetencji u pracowników. Zaniechania w tym obszarze mogą być źródłem wielu poważnych problemów.

Współpraca z software house

Dotychczasowa praktyka pokazuje, że jednym z najlepszych sposobów ochrony firmy jest współpraca z software house. Może ona polegać bądź na zakupie nowoczesnego oprogramowania bądź na wspólnym rozwijaniu zabezpieczeń dedykowanych konkretnemu zapotrzebowaniu.

Wyspecjalizowane firmy programistyczne nie tylko wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne – takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – pozwalające na budowanie efektywnych zabezpieczeń przed przestępcami. Dzięki ich doświadczeniu możliwe jest także ich dostosowywanie do faktycznych potrzeb firmy.

Współpraca z software house może być także źródłem oszczędności. Wynikają one nie tylko ze zmniejszenia ryzyka potencjalnych strat. Ale także z minimalizowania ryzyka zakupu oprogramowania niespełniającego potrzeb firmy.

Szkolenia pracowników

W obszarze cyberbezpieczeństwa najsłabszym ogniwem jest człowiek. Nawet najbardziej wyrafinowane oprogramowanie i procedury chroniące przed działaniem cyberprzestępców nie będą skuteczne bez zbudowania odpowiedniego poziomu świadomości i określonych kompetencji wśród pracowników. Dopiero kombinacja zabezpieczeń technicznych i proceduralnych oraz wysokiego zaangażowania personelu może przynieść istotną poprawę poziomu bezpieczeństwa.

Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tych celów jest szkolenie pracowników. Przygotowując program szkoleniowy warto zatroszczyć się o to by obejmował on wszystkich pracowników firmy i zakładał regularne szkolenia nawet dla najbardziej doświadczonych i kompetentnych spośród nich.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne