Tworzenie stron www polega na ich zaprogramowaniu przy użyciu języków programowania, takich jak, np.: HTML5, CSS3, JavaScript, PHP i MySQL, zabezpieczeniu przy pomocy odpowiednich protokołów oraz umieszczeniu na serwerze. Podobnie odbywa się to w przypadku systemów CMS, ale przy ich użyciu proces samodzielnego programowania został zastąpiony wtyczkami, funkcjami i szablonami, z których korzysta niemal co 4 strona www, albo i jeszcze więcej z nich.
W takim wypadku system CMS jest bardziej przyjazny laikom i osobom niewyszkolonym w programowaniu stron, a jego obsługi może nauczyć się niemal każdy. To oznacza, że znaczna większość z nas dzięki takim kreatorom jak WordPress i CMS WIX, otrzymała możliwość samodzielnego tworzenia stron www. Nie ważne czy robi się to na własny użytek, czy zajmuje się tym zawodowo. Dziś prawie każdy może projektować witryny i sklepy internetowe.
WIX czy WordPress?
Kilka słów o WordPress-ie.
WordPress to niezwykle intuicyjny system zarządzania treścią, z podkreśleniem “zarządzania treścią”. Można tu jednym kliknięciem zaktualizować blog i wrzucić nowy post na pierwsze miejsce na stronie. Przy użyciu odpowiednich wtyczek swobodnie zarządzać SEO strony oraz przyjmować płatności online w wielu walutach świata. WordPress to narzędzie, które potrafi zmienić zwykły szablon w niezwykle silną stronkę z autorskim materiałem wideo, zdjęciami, w sklep z asortymentem z całego świata itp. Ma on tylko mały mankament: polegają na nim miliony projektantów i amatorskich twórców, a zarządzanie grafiką może okazać się nieco przestarzałe dla początkującego twórcy stron www.
To samo o WIX.
Tworzenie stron www z CMS WIX to czysta przyjemność. Zbudowano już wkoło niego wystarczająca liczbę wtyczek i odpowiednich funkcji. Ma małą bazę darmowych i płatnych szablonów, z których jednak każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Pozwala na tworzenie autorskich witryn na pustych szablonach. I ma bardzo dobrze zaprojektowany wizualny system zarządzania treścią strony. Tak wiele plusów, ale ma jednak znacznie mniejsze wsparcie od WordPress’a.