Wybór hostingu, na którym będzie utrzymana strona internetowa ma niebagatelne znaczenie. To od tego wyboru zależy czy strona będzie działała szybko i bez awaryjnie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym jest hosting?
Hosting jest w przestrzeni dyskowej serwera, na którym umieszczone są pliki strony internetowej. Usługi hostingowe świadczy dostawca potocznie zwany firmą hostingową. Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują takową usługę. Koszty usług hostingowych dosyć wyraźnie mogą się od siebie różnić. Jednak również jakość usług jest dosyć zróżnicowana.
Co ciekawe jest wiele darmowych hostingów. Jednak z reguły w przypadku bezpłatnych rozwiązań trzeba się liczyć z różnymi ograniczeniami, które sprawiają, że obsługa strony może nie być zbyt wygodna. Jest to między innymi problem z obsługą odpowiedniej wersji PHP, umieszczenie reklam na hostowanych stronach internetowych, ograniczone miejsce na pliki lub znaczne ograniczenia dotyczące transferu danych. To wszystko sprawia, że w praktyce mało kto korzysta z darmowych hostingów. Zazwyczaj trzeba po prostu kupić płatną usługę.
Na co warto zwrócić uwagę świadcząc usługi hostingowe?
Na pewno ważnym elementem jest wielkość pojemności serwera. W przypadku małych stron internetowych wystarczy zaledwie kilka GB. Natomiast w przypadku rozbudowanych serwisów oraz sklepów internetowych należy zakupić nieco większy pakiet hostingowy. Na pewno ilość miejsca na dysku nie powinna być „na styk”, gdyż strony internetowe z reguły stale się rozwijają (np. gdy mówimy o blogach, na których są dodawane nowe wpisy lub o sklepach internetowych do których dodawane są nowe produkty) w związku z czym powinno zostać trochę miejsca by strona mogła się swobodnie rozrastać.
Kolejny ważny parametr to przepustowość. Jeśli na stronie będzie spory ruch to do prawidłowego działania niezbędny jest odpowiednio duży pakiet transferu. Niestety niektóre oferty hostingowe mają ograniczone możliwości w zakresie przepustowości, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Dlatego też warto stale monitorować, czy strona działa szybko i bez większych problemów wydajnościowych związanych ze zbyt dużym ruchem. Do tego celu można skorzystać np. z rozwiązania pingus.cloud.
Poza tym, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to czy firma, od której kupujemy hosting świadczy usługi wsparcia. W razie ewentualnych problemów technicznych, fachowa i szybka pomoc będzie nieoceniona.