Strona głównaTechnologiaNajwiększe wady aplikacji dedykowanych

Największe wady aplikacji dedykowanych

Od kilku lat trwa zażarta dyskusja pomiędzy zwolennikami aplikacji dedykowanych a entuzjastami rozwiązań “pudełkowych” lub “półkowych”. Obie strony przerzucają się argumentami świadczącymi o wyższości preferowanego przez siebie rozwiązania a spór wydaje się nie mieć końca.

W związku z tym postanowiliśmy uważniej przyjrzeć się aplikacjom dedykowanym. Jednak będziemy przewrotni i nie skupimy się na powszechnie znanych zaletach, ale na wadach oprogramowania szytego na miarę.

Czas produkcji aplikacji dedykowanej

Zaczynamy z grubej rury, czyli od czasu produkcji oprogramowania. Niestety jedną z najważniejszych wad aplikacji dedykowanych jest czas ich tworzenia przez software house-y. Najczęściej aplikacje tego typu tworzone są od podstaw i muszą być dostosowane do specyficznych potrzeb klienta. Co ważne, potrzeby te zmieniają się w czasie, co może dodatkowo wydłużać okres przygotowania oprogramowania. W skrajnych przypadkach produkcja aplikacji może trwać nawet kilka lat.

Wykorzystywanie rozwiązań gotowych ma w tym obszarze wyraźną przewagę. Aplikacje “pudełkowe” dostępne są niemal natychmiast.

Wysokie koszty początkowe

Produkcja aplikacji dedykowanych wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Nie będziemy dyskutować z tym powszechnie znanym faktem. Nakłady te są wysokie niezależnie od tego czy budujemy aplikację przy wykorzystaniu własnych zasobów, czy korzystamy w oferty software house.

Również w tym obszarze aplikacje pudełkowe mają wyraźną przewagę. Obecnie najczęściej dystrybuowane są w model SAAS, dzięki czemu ich wdrożenie nie wymaga ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych, a koszty są rozłożone w czasie.

Większe ryzyko rozczarowania

Projekt produkcji oprogramowania jest ja podróż w nieznane. Oczywiście możliwe jest ustalenie poziomu kompetencji i doświadczeń software house. Możliwe jest także poznanie rekomendacji. W końcu możliwe jest zatrudnienie najlepszych menedżerów projektów we własnej firmie. Jednak nawet te działania nie gwarantują końcowego sukcesu. Nie dają pewności, że produkt końcowy będzie odpowiadał wszystkim oczekiwaniom.

Aplikację pudełkową można testować przed zakupem i dzięki temu sprawdzić w jaki sposób odpowiada na potrzeby firmy. Dodatkowo w sieci niezwykle łatwo znaleźć recenzje popularnego oprogramowania oraz opinie użytkowników. Ryzyko rozczarowania jest zatem zdecydowanie mniejsze.

Czy zatem lepiej korzystać z rozwiązań “pudełkowych” niż z aplikacji dedykowanych?

Jeżeli zastanowimy się wyłącznie nad trzema powyższymi obszarami to odpowiedź jest prosta – aplikacje “pudełkowe” są lepsze. Produkcja aplikacji dedykowanych jest droższa, bardziej czasochłonna i bardziej ryzykowna.

Jednak w firmy, które zdecydują sią na ich stosowanie nie muszą godzić się na żadne kompromisy i często uzyskują kompleksowe wsparcie najbardziej newralgicznych obszarów swojej działalności. Dzięki temu uzyskują ogromną przewagę rynkową. Przewagę, której nie zapewni żadne oprogramowanie masowe. Przewagę, która zapewnia zwycięstwo nad bezpośrednimi konkurentami i zyski, które jeszcze niedawno pozostawały tylko w sferze marzeń.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne