Strona głównaFinanseIle wynosi kwota wolna od podatku?

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Wynajem mieszkania staje się coraz popularniejszym źródłem uzyskiwania dochodu. Wiele osób rozważa lub decyduje się na zakup mieszkania specjalnie w tym celu. Decydując się jednak na osiąganie dochodu z wynajmu mieszkania należy pamiętać, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Dochód z prywatnego wynajmu mieszkania podlega bowiem opodatkowaniu. Obecnie w Polsce podatek należny z tytułu prywatnego wynajmu mieszkania można rozliczyć na dwa sposoby: ryczałtem i na zasadach ogólnych.

Rozliczenie wynajmu prywatnego – ryczałt
W przypadku ryczałtu podatek naliczany jest od przychodów, czyli od kwoty, którą płaci najemca. Stawka podatku w tym przypadku wynosi 8,5%, jeśli roczne przychody z wynajmu nie przekraczają 100 000 złotych, lub 12,5%, gdy przekraczają one 100 000 zł. Wybierając ryczałt jako formę rozliczania się z urzędem skarbowym należy pamiętać, że od przychodu nie można odliczyć kosztów jego uzyskania. W takim przypadku warto zastrzec w umowie najmu, że wszelkie koszty związane z czynszem do spółdzielni będzie ponosił najemca.

Od 1 stycznia 2019 roku zniesiony został obowiązek składania oświadczenia o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania wynajmu. Wystarczy dokonanie wpłaty na ryczałt od przychodów z tego tytułu.
Obowiązkiem osoby, która wybrała ryczałt jako formę opodatkowania wynajmu mieszkania jest złożenie deklaracji rocznej PIT-28 do 31 stycznia.

Opodatkowanie wynajmu na zasadach ogólnych
Stosowanie zasad ogólnych w przypadku wynajmu prywatnych mieszkań jest mniej popularne niż ryczałt. Zazwyczaj formę tę wybierają osoby zajmujące się wynajmem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatek jest naliczany od dochodu. Oznacza to, że od przychodu (czyli kwoty, którą płaci najemca) można odliczyć koszty jego uzyskania, na przykład wydatki związane z remontem wynajmowanego mieszkania. Stawka podatku przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych wynosi 18% lub 32% w zależności od osiągniętego dochodu w ciągu roku. Istnieje również możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku.

Wybierając formę opodatkowania na zasadach ogólnych należy również pamiętać o obowiązku wyliczenia dochodu i wpłacenia należnej zaliczki na podatek dochodowy do dwudziestego dnia  miesiąca następującego po miesiącu rozliczenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne