Strona głównaUncategorizedWady i zalety podłogi pływającej

Wady i zalety podłogi pływającej

Wybierając podłogę do domu musimy zdecydować nie tylko o materiale, z którego będzie wykonana, ale także o sposobie jej montażu. Jedną z opcji do wyboru jest podłoga pływająca.  Sprawdź co trzeba wiedzieć o trwałości tej konstrukcji.

Co to jest podłoga pływająca?
Podłoga pływająca stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat. Nazwa wywodzi się ze sposobu przymocowania podłogi do podłoża, a raczej jego braku. Panele lub deski warstwowe montuje się niezwykle szybko i łatwo. Każdy – nawet totalny laik – jest w stanie zamontować podłogę ,,na kliknięcie”.

Elementy drewniane powinny być ułożone na podkładzie tłumiącym, pod którym znajduje się jeszcze folia izolacyjna o grubości nie mniejszej niż 0,2mm . To istotny etap, ponieważ od niego zależy, czy podłoga będzie chroniona przed wilgocią i hałasem. Najważniejszym zadaniem montażysty podłogi pływającej jest pozostawienie szczeliny między ścianą a deskami. W ten sposób będzie ona mogła ,,pracować” w naturalny sposób.

Zalety podłogi pływającej

  • Banalnie prosty montaż – może się go podjąć każdy, nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z tego typu pracami.
  • Połączenie desek jest szybkie dzięki systemowi ,,klik”.
  • Nie trzeba stosować kleju do montażu, jest to więc opcja tańsza i czystsza.
  • Gwarantuje dobrą izolację akustyczną
  • Z podłogi można korzystać zaraz po jej ułożeniu. Nie trzeba czekać na wyschnięcie i zasklepienie się desek.

Wady podłogi pływającej

  • Pozostawianie szczelin może spowodować odkształcanie desek przy kontakcie z wilgocią.
  • Gorsze tłumienie dźwięków niż w przypadku podłóg klejonych. Chodzenie po podłodze pływającej, zwłaszcza w obuwiu, może wywoływać dość wyraźny pogłos. Choć http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/projekty-domow-parterowych i ich domy parterowe nie muszą zważać na takie detale, to jednak w przypadku domów z kilkoma kondygnacjami może to już stanowić uciążliwy problem.
  • Nie zaleca się stosowania jej wraz z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ może generować duże straty ciepła.
  • Na podłogach pływających nie powinno się stawiać ciężkich mebli, zwłaszcza w kątach. Mogą one bowiem spowodować uniesienie się podłogi w innym miejscu pokoju.

Podłoga pływająca, czy podłoga klejona?
Podłoga klejona jest trwalsza i bardziej wytrzymała niż ta pływająca. Pod nią nie znajdziemy żadnych pustych, wolnych przestrzeni, dlatego podłoga klejona może zapewnić lepsze tłumienie dźwięków. Tutaj z kolei musimy liczyć się z wiele większymi trudnościami przy montowaniu. Skorzystanie z pomocy fachowca jest więc opcją niewykluczoną, jeśli nie chcemy popełnić jakiegoś błędu. A to jak wiadomo dodatkowe koszty. Ponadto, z podłogi klejonej można korzystać dopiero w momencie, gdy klej całkowicie wyschnie

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne