Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest rodzajem śladu ekologicznego, na który możesz wpłynąć na wiele sposobów. Warto znać chociaż kilka.
Poniższa lista została przygotowana dzięki firmom STM oraz TES, których podstawą działalności są odpowiednio linie rozlewnicze oraz maszyny rozdmuchowe, z ochroną środowiska mają więc styczność codziennie.
Pranie ubrań w zimnej wodzie.
Istnieją detergenty z enzymami utworzonymi do lepszego czyszczenia w zimnej wodzie. Robienie dwóch ładunków prania co tydzień w zimnej wodzie zamiast ciepłej poważnie zmniejsza roczne zużycie dwutlenku węgla rocznie.
Zmniejszenie konsumpcji i świadome zakupy.
Jeśli kupujesz sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny itp., poszukaj produktów, które są certyfikowane jako bardziej energooszczędne. Wspieraj i kupuj od firm, które są przyjazne dla środowiska.
Niemarnowanie żywności.
Dbaj o to poprzez planowanie posiłków przed czasem, zamrażanie nadmiaru i ponowne wykorzystywanie resztek. Kompostuj odpady żywnościowe, jeśli to możliwe.
Wybór żywności eko.
Wybierz sezonowe i lokalne potrawy. Transport żywności z daleka, czy to ciężarówką, statkiem, koleją, czy samolotem, wykorzystuje paliwa kopalne jako paliwo i do chłodzenia, aby żywność nie uległa zepsuciu.
Wybór żywności z końca łańcucha pokarmowego.
Głównie owoce, warzywa, ziarna i fasola. Mięso i nabiał odpowiadają za 14,5 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych spowodowanych przez człowieka.
Są to oczywiście tylko przykłady zachowań, którymi możesz przyczynić się do zmniejszenia emisji węgla, dlatego zachęcamy do zainteresowania się tym tematem na szerszą skalę.