Strona głównaUncategorizedOpłacalność uprawy rzepaku

Opłacalność uprawy rzepaku

Uprawa rzepaku jest w wielu regionach naszego kraju popularnym rozwiązaniem wśród rolników. Czy jednak jest to rozwiązanie godne polecenia dla wszystkich chcących zwiększyć zyski osiągane z uprawy zbóż i innych płodów rolnych w gospodarstwie? Dowiedz się, co na ten temat sądzą eksperci zajmujący się tym tematem na co dzień.

Koszty związane z uprawą rzepaku

Wiadomo, że zysk jest tym, co pozostaje po odjęciu wszystkich nakładów finansowych i roboczych związanych z uprawą rzepaku lub czegokolwiek innego. Przede wszystkim zatem sobie warto uzmysłowić że uprawa rzepaku nie jest zadaniem łatwym. Chodzi mianowicie o to, że tego rodzaju uprawy są dość wymagające jeśli chodzi o opryski zabezpieczające przed różnego rodzaju chorobami, a także odpowiednie przygotowanie gleby pod zasiew rzepaku. Może się zatem okazać, że tego rodzaju prace trzeba będzie wykonać co najmniej pięć razy, najpierw starannie nawożąc glebę przed zasiewem, a następnie dbając o to, by uprawa rzepaku nie została zniszczona przez owady lub też jakieś choroby.

Koszta związane z takim przygotowaniem i zabezpieczeniem to nie jedynie wydatek związany z zakupem odpowiednich nawozów i środków grzybobójczych i chwastobójczych. Do listy zakładanych kosztów należy przecież także doliczyć koszty paliwa i roboczogodziny, bo to wszystko zajmuje określoną ilość czasu. Dopiero biorąc pod uwagę te dwa ostatnie czynniki i dodając je do kosztów zakupu środków chemicznych można realnie oszacować całość inwestycji, która musi zostać wykonana jeśli uprawa rzepaku ma odnieść zakładany sukces finansowy.

Zyski wymierne i niewymierne

Warto jednak także pamiętać o tym, że z rzepaku można, dzięki odpowiedniemu nawożeniu uprawa rzepaku jest zajęciem opłacalnym. Specjaliści porównują tego rodzaju uprawy do zbóż ozimych, jeśli brać pod uwagę opłacalność takiego wyboru. Oznacza to, że dobrze przemyślana i odpowiednio przygotowana uprawa na pewno nie przyniesie strat. Co więcej, podjęcie decyzji o rozpoczęciu uprawy rzepaku będzie też z korzyścią dla gleby, bo płodozmian i spora ilość azotu przysłużą się też innym uprawom na tym samym polu w przyszłości.

Więcej na temat opłacalności siania rzepaku na filmie wideo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne